Kiedy dziecko zaczyna łapać zabawki?

Każdy etap rozwoju dziecka jest fascynujący. Rodzice na pewno czekają na kolejne postępy swojego malucha. Jednym z pierwszych jest właśnie stopniowe chwytanie przedmiotów, zabawek. Niemowlaki uczą się chwytania już w życiu płodowym i ten odruch silnie się u nich wykształca. Maluszek zaczyna chwytać już w jedenastym tygodniu po zapłodnieniu. Stopniowo odruch chwytania się rozwija i w końcu dziecko  łapie także ulubioną zabawkę. Kiedy to się dzieje?

Pierwsze chwytanie odruchowe

Noworodki posiadają początkowo tzw. chwytanie odruchowe. Nie są tego świadome, ale chcą coś chwycić. To tak jak odruch kolanowy u dorosłego. Jeśli coś dotknie dłoni dziecka to ona się zaciska. Chwytanie odruchowe jest dość silne, nawet rodzice mogą być zaskoczeni jaką siłę mają małe paluszki. Jednak noworodek nie jest jeszcze w stanie łączyć tego, co widzi z tym, co łapie.

Chwytanie świadome

Trzy miesięczne dziecko jest już w stanie świadomie chwytać to, co je interesuje. Właśnie w tym czasie nie ma już mowy o odruchu chwytnym niemowlaka. Zanika on w ósmym tygodniu życia i wtedy dziecko uczy się samodzielnie trzymać przedmioty w rączce. Opanowanie świadomych ruchów rękami i palcami dzieje się po opanowania mięśni szyi i pleców, ramion i tułowia. Gdy maluch ma koordynację wzrokowo-ruchową będzie mógł bawić się przedmiotami, jakie złapie.

Kiedy dziecko zaczyna łapać zabawki?

Właśnie trzy miesięczne dziecko będzie już w stanie łapać przedmioty, jakie napotka na swojej drodze czyli głównie w łóżeczku. Warto zachęcać dziecko do chwytania różnych przedmiotów, bo w ten sposób zapewni się maluchowi dodatkowe bodźce. Można po prostu powiesić dziecku nad łóżeczkiem balony lub lekkie zabawki. W ten sposób uda się przyciągnąć uwagę dziecka i będzie ono rozwijało swoją umiejętność chwytania. Później dopiero pojawi się fascynacja grzechotkami.

W czwartym miesiącu swojego życia dziecko kontroluje także swoim wzrokiem to, co robi swoimi rączkami z zabawkami i innymi przedmiotami. Nie będzie to doskonała kontrola, ale maluszek będzie starał się coraz lepiej śledzić to, co wykonuje. W piątym miesiącu maluch dopiero będzie w stanie samodzielnie sięgać po to, co go interesuje. W następnym miesiącu dziecko pewnie będzie chwytać zabawkę i samodzielnie się nią zabawi. Szczególnie grające zabawki mogą wtedy zainteresować, ponieważ pobudzają wszystkie możliwe zmysły. Maluszek będzie nimi zachwycony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *