Gdzie wyrzucić obierki ziemniaczane?

Sortowanie śmieci to bardzo poważna sprawa i bardzo często trzeba się tego nauczyć, by stał się to nawyk każdego domownika mieszkania czy domu. Jak najbardziej warto się na to zdobyć, by dbać w ten sposób o środowisko. Szybko i sprawnie poradzimy sobie z większością śmieci i nie będzie problemem to, gdzie należy je wyrzucać. A co z obierkami ziemniaczanymi? Gdzie należy je wyrzucić?

Bioodpady – co to takiego?

Choć niektórym mogłoby się wydawać, że odpadki takie jak obierki po ziemniakach należy wyrzucić do zmieszanych śmieci, to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jak najbardziej trzeba pamiętać także o tym, że mamy do dyspozycji także kosz na bioodpady i właśnie tutaj powinny się znaleźć obierki ziemniaczane. Ten kosz jest przeznaczony także na obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek czy fusy z kawy i herbaty. Nie należy tutaj wyrzucać kości i mięsa. To prawda, że wcześniej można było wyrzucać bioodpady do kosza na zmieszane śmieci, jednak najnowsze ustalenia to zmieniły.

Po co segregować odpady bio?

Okazuje się, że produkty, które wyrzucamy do kosza bio są bardzo cenne i trafiają do kompostowni, gdzie dalej są obrabiane. W wyniku tego powstaje gaz, który wykorzystuje się do produkcji energii elektrycznej. Pozostała masa zostaje przeznaczana na pełnowartościowy nawóz. Choćby te powody pokazują, jak ważne jest to, by umieszczać obierki po ziemniakach w odpowiednim koszu i pozwolić im jeszcze się przydać.

Pojemniki na bioodpady

Podstawowe reguły segregacji odpadów mówią, że bioodpady wyrzucamy do brązowego kosza na śmieci. Najlepiej wyposażyć się w taki i posiadać go również w swoim domu. Opłaca się kupić także biodegradowalne worki na śmieci. Korzystając z nich utrzyma się w czystości kosze i będzie można później w łatwy sposób je wynieść. Każda miejscowość na pewno też ma swoje ustalenia, jeśli chodzi o segregację biośmieci, ale z reguły są one takie same i znajdziemy brązowe kosze na bioodpady na każdym osiedlu.

Czego nie wolno wyrzucać do pojemnika na bioodpady?

Choć wydawać by się mogło, że po kosza na bioodpady wyrzucamy wszystkie odpadki po jedzeniu, to jednak sprawa wygląda trochę inaczej i dla niektórych może to być zaskoczenie. Trzeba wiedzieć, że do kosza na bioodpady nie wolno wyrzucać zepsutej żywności, resztek jedzenia w płynie, na przykład zupy, surowego mięsa, kości, padliny, drewna, piasku, ziemi, środków ochrony roślin, odchodów. Te produkty na pewno nie mogą się znaleźć w brązowym koszu. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *