Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Wiele czynników ma wpływ na to, że środowisko jest zanieczyszczane. Na wiele rzeczy człowiek ma wpływ o to właśnie dlatego tak intensywnie trwają poszukiwania najbardziej ekologicznego sposobu ogrzewania domów czy mieszkań. Smog to problem każdego dużego miasta i walka z nim cały czas trwa. W jaki sposób palić w piecu, by nie zatruwać środowiska? I czy palenie drewnem jest ekologiczne?

Palenie w piecu – jak?

Wybór ekologicznego materiału opałowego to dość trudne zadanie. Najlepiej oceniane pod tym kątem jest drewno pochodzące z drzew liściastych. Trzeba przyznać, że surowiec ten ma sporą gęstość i zawiera mniejszą ilość żywicy niż na przykład iglaki. Zauważymy, iż spala się równomiernie i nie wytwarza nadmiernej ilości dymu. Oprócz tego twarde drewno pochodzące z takich drzew jak dąb, grab, buk, klon, jesion, brzoza czy topola jest wysokokaloryczne. To ważna zaleta tego drewna. Dość dobrze spalają się także wszelkie drzewa owocowe. Drewno składowane w ciepłym, zadaszonym pomieszczeniu dobrze wyschnie i jeszcze lepiej będzie się spalać.

Ekologiczne palenie drewnem

Palenie w piecu wcale nie musi się kojarzyć z uciążliwym i ciągłym doglądaniem kominka. Jak najbardziej da się w taki sposób umieścić drewno w palenisku, by mogło palić się swobodnie przez dłuższy czas. Odpowiednie ułożenie drewna także ma znaczenie. Świetnym rozwiązaniem okazuje się układanie w palenisku naprzemiennie prostopadle i równolegle suchego opału. Samo rozpalenie ognia ułatwią nam miękkie polana. W ten sposób najlepiej rozpocząć palenie w piecu. Nie zaleca się używać starych gazet, ponieważ zawierają one metale ciężkie.

Palenie w piecu będzie ekologiczne, jeśli wybierzemy właśnie dobrej jakości, suche drewno i tylko nim będziemy ogrzewać dom. Na pewno trzeba co jakiś czas kontrolować, czy drewno w piecu całkowicie się spaliło i dokładać dodatkowe kawałki. Jeśli zapewnimy odpowiedni przepływ powietrza w palenisku, to na pewno ogień nam nie zgaśnie.

Palenie drewnem w piecu to jeden z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domów, mieszkań. Bardzo szybko i łatwo można przygotować się do takich działań. Z pewnością warto stawiać na ekologiczne rozwiązania i palenie drewnem jest jednym z nich. Opał odpowiedniej jakości spalany w dobrych warunkach to ekologiczne rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Warto się na nie decydować i skutecznie ogrzewać w ten sposób nawet większe mieszkanie czy cały dość duży dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *